top of page

Ny medarbetare på kansliet - vi hälsar Kerstin Gustafsson välkommen!

  • hannagustafsson0
  • för 6 minuter sedan
  • 2 min läsning

Vi är glada att kunna välkomna Kerstin Gustafsson som ny medlemsansvarig på Riksförbundet Sällsynta diagnoser. Kerstin kommer att ha en central roll i vårt arbete med att stärka kontakten med och stödet till våra medlemsföreningar. Med lång erfarenhet av projektledning, samordning och kommunikation – samt ett starkt personligt engagemang i frågor som rör sällsynta diagnoser – blir hon ett värdefullt tillskott till vårt kansli. Här presenterar Kerstin sig själv och berättar mer om sin bakgrund och sitt uppdrag hos oss.




Kerstin Gustafsson, ny medlemsansvarig på Riksförbundet Sällsynta diagnoser
Kerstin Gustafsson, ny medlemsansvarig på Riksförbundet Sällsynta diagnoser

Jag heter Kerstin Gustafsson och jag är nyanställd medlemsansvarig för förbundets medlemsföreningar. Jag ser fram emot att sätta mig in i frågorna ordentligt och få börja samarbeta med er alla.


Jag kommer närmast från en roll som projektledare och samordnare för jubileumsåret Judiskt liv i Sverige 250 år, där jag hade hand om kommunikation och kontakter med föreningar, arrangörer, kommuner och intresserade. Jag har tidigare varit projektledare i ett flertal arvsfondsfinansierade projekt med målgrupperna ensamkommande flyktingungdomar och äldre på äldreboenden. Jag har även drivit projekt för att bygga strukturer för mer kultur i skolan och jag har varit handläggare för barn- och ungdomskulturfrågor och samordnare för kultur- och idrottsföreningar samt samordnat konferenser.


På Riksförbundet Sällsynta diagnoser kommer jag att arbeta främst med att följa upp och upparbeta kontakter och med att genomföra fysiska och digitala mötesplatser för förbundets medlemsorganisationer för att öka erfarenhetsutbyte och dialog.


Mitt engagemang i frågorna finns sedan många år genom en nära anhörig med en sällsynt diagnos. Jag har tidigare varit engagerad i den diagnosens styrelse, drivit frågor om information till vården och för uppdatering av vårdplanen och arrangerat familjeläger. Som anhörig till en diagnosbärare har jag sökt information och sammanhang och sett hur viktiga medlemsföreningarna är och hur Riksförbundet stöttat som nationell paraplyorganisation.


Jag hoppas kunna bidra med mina erfarenheter och min drivkraft till att förbättra villkoren och möjligheterna för diagnosföreningarna.


Jag ser verkligen fram emot detta och jag känner mig varmt välkomnad av hela kansliet!


/ Kerstin Gustafsson

 
 
90kontto.png

Besöksadress:
Landsvägen 50 A. Sundbyberg

PG: 90 01 56-1
Swish: 1239001561

Organisationsnummer: 802408-4934

Postadress:

Riksförbundet Sällsynta diagnoser
Box 1386, 172 27 Sundbyberg

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Youtube
bottom of page