Hoppa direkt till innehåll

Sällsynta diagnoser

Registrera dig! Glömt lösenord?


Bli medlem och stöd oss

Riksförbundet Sällsynta diagnoser är en handikapporganisation för människor med sällsynta diagnoser och funktionshinder, och föreningar som arbetar för de sällsynta diagnosgrupperna. Ett 50-tal diagnosgrupper är representerade i förbundet. Grundtanken är att vi tillsammans ska påverka samhället och därmed förbättra situationen för såväl diagnosbärare som närstående.

Föreningar som representerar en sällsynt diagnos är välkomna att ansöka om medlemskap här hämtar du blanketten>>

 

Har du en sällsynt diagnos där det saknas en förening är du välkommen att ansöka om medlemskap här hämtar du blanketten>>

 

Andra sätt att stödja vår verksamhet

Sätt in ditt bidrag på Sällsynta diagnosers 90-konto
Ett90-konto är ett insamlingskonto som utfärdats och kontrolleras av Svensk Insamlingskontrol/SFI (f.d. Stiftelsen för Insamlingskontroll).Det ger dig som givare en trygghet att gåvan används på rätt sätt.

Endast de ideella föreningar, stiftelser och trossamfund som har granskats och godkänts av SFI kan få ett sjusiffrigt 90-konto hos PlusGirot eller Bankgirot.

Riksförbundet Sällsynta diagnosers kontonummer är 90 01 56-1. Tack för ditt bidrag!
 
Öka kännedomen om oss via din hemsida
Har du en blogg? Har ditt företag en webbplats? Vill du sprida kunskap om vår verksamhet? Då kan du enkelt ladda ner vår banner, använda den på din hemsida och länka den till vår samlingsplats. Tack för din hjälp!

Ladda ner den sällsynta bannern här!

Bli sponsor
Dueller ditt företag kan självklart stödja oss med ett direktsponsorskap. Då får du möjlighet att synas bland våra övriga finansiärer på denna webbplats och i andra sammanhang.
För mer information, kontakta oss: info@sallsyntadianoser.se